loading

1397/01/31
کارگاه با یادگیری تنظیم قراردادها در حرفه‌ات حرفه‌ای بشو برگزار شد.

کارگاه با یادگیری تنظیم قراردادها در حرفه‌ات حرفه‌ای بشو برگزار شد.

 

کارگاه آموزشی با یادگیری تنظیم قراردادها در حرفه‌ات حرفه‌ای بشو 30 فروردین‌ماه 1397 در سالن همایش پارک علم و فناوری دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان برگزار شد.

در این کارگاه 4 ساعته که از سوی مرکز توانمدسازی و تسهیل گری کسب و کارهای نوپا فاوا زنجان برگزار شد، حمیدرضا پورایوبی، مشاور و مدرس دوره‌های قراردادها، مزایده‌ها و مناقصه‌ها به تدریس مباحث مربوط به قراردادها پرداخت که مورد استقبال شرکت‌کنندگان قرار گرفت.

مدیران و کارکنان شرکت‌ها و کسب‌وکارهای نوپا از مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری زنجان، اساتید و دانشجویان ازجمله شرکت‌کنندگان کارگاه آموزشی با یادگیری تنظیم قراردادها در حرفه‌ات حرفه‌ای بشو بودند و با طرح سوالات خود پیرامون قراردادهای تجاری مرتبط با زمینه فعالیت خود و دریافت پاسخ‌های روشن و کامل از سوی مدرس کارگاه، به رفع ابهامات و اشکالات موجود پرداختند.

حمیدرضا پورایوبی، نخست بر لزوم شفاف بودن قراردادها تاکید کردند و عدم توجه به جزئیات و مفاد قراردادها را که منجر به به‌هم‌ریختگی برنامه‌ریزی‌ها، توقف اجرای برنامه‌ها و تحمیل هزینه می‌شود را با ارائه مثال‌های عینی بیان کرد.

او با تشریح مراحل ایجاد یک قرارداد تجاری برای کسب‌وکارها، اشاره کرد: پیش از ایجاد قرارداد، پیمان‌کار می‌بایست نمونه نرم‌افزاری محصول خود را، با تعیین حداکثر زمان پاسخ برای کارفرما ارائه دهد، سپس با اخذ پاسخ مثبت از سوی کارفرما، نمونه ساخته شود و در اختیار کارفرما قرار بگیرد. با تایید محصول از سوی کارفرما، به‌منظور عدم ایجاد مشکلات حقوقی و متضرر نشدن کارفرما و پیمان‌کار، می‌بایست محصول توسط سازمان‌های زی ربط مورد ارزیابی و داوری قرار بگیرد.

پورایوبی اشاره کرد: درصد بیشتری از قراردادهایی که مشکل حقوقی دارند و در قوه قضائیه مورد رسیدگی قرار می‌گیرند به دلیل عدم شفافیت متن قراردادها، عدم شفافیت مدت قراردادها و عدم پرداخت‌های مالی است.

او بابیان تفاوت‌های قوانین قراردادها در اتحادیه اروپا و سایر کشورها، بر لزوم اینکه شرکت‌ها و به‌خصوص شرکت‌های نوپا که می‌خواهند برای فروش محصول یا خرید مواد اولیه محصول خود، با شرکت‌های خارج از کشور وارد همکاری شوند در خصوص مطالعه دقیق قوانین حقوقی این کشورها تاکید کرد.

پورایوبی توصیه کرد: کسب‌وکارهای نوپا که با قراردادها و قوانین حقوقی آن‌ها آشنایی چندانی ندارند، برای کاهش صدمات احتمالی، بهتر است برای بستن قراردادهای خرید یا فروش محصول، از تعداد کم شروع کنند و با افزایش میزان آگاهی و تجربه در این زمینه، قدم به ایجاد قراردادهای تجاری بزرگ بگذارند.

مکتوب سازی و مستندات، رسیدها، ضمانت‌نامه‌ها، تفاوت‌های موجود در انواع قراردادها اعم از قراردادهای خرید، فروش، نمایندگی و ...، نحوه تنظیم و نگارش قراردادها، نمودار Cash Flow، قوانین و مفاهیم جدید در مهندسی ارزش، مقررات HSE، مالکیت مادی و معنوی، قوانین حفظ محیط‌زیست، قانون پول‌شویی و ... از دیگر مباحثی بود که در این کارگاه توسط مدرس توضیحاتی ارائه شد.

برای دانلود پاورپوینت کارگاه و فایل های مربوط به تنظیم قراردادها که از سوی مدرس کارگاه ارائه شد کلیک کنید.

تصاویر کارگاه